Czym jest CrossFit

CrossFit to zróżnicowane ruchy funkcjonalne wykonywane z bardzo wysoką intensywnością na różnych płaszczyznach w szerokim spektrum czasu.

 1. Zróżnicowanie : ciągle zaskakując nasz organizm pobudzamy procesy adaptacyjne, nie pozwalamy na stagnację
 2. Intensywność : to (moc*dystans)czas. Tłumacząc to prościej – moc/intensywność to obciążenie z jakim możesz pokonać zadany dystans w najkrótszym czasie. Naszym celem jest, abyście mogli przenieść lub podnieść więcej, dalej, zrobić więcej pompek, wspiąć się wyżej, jednocześnie zachowując właściwą formę i technikę.
 3. Ruch funkcjonalny : są to naturalne schematy ruchowe, do których natura nas przystosowała. Charakteryzuje je222 fakt iż są ruchami bezpiecznymi, wykonywanymi w codziennym życiu jak np. przysiad (squat), podnoszenie (deadlift), ruchy ciągnięcia lub wypychania (push/pull) oraz w pełnym zakresie ruchu. Są to ruchy, które powodują neurologiczne i hormonalne odpowiedzi, co prowadzi do poprawy zdrowia, rzeczywistej objętościowej mocy, zwiększenia siły i co za tym idzie stabilizacji korpusu (core), zwinności i elastyczności.

Cóż to w rzeczywistości oznacza ? CrossFit to jeden z najbardziej uniwersalnych systemów treningowych jaki dotychczas powstał. Łączy w sobie zarówno ćw. kalisteniczne/gimnastyczne, kondycyjne (Met-con) jak i podnoszenie ciężarów. Co ważne zajęcia CrossFit mogą być skalowane do dowolnego poziomu wytrenowania, każdego wieku i każdego poziomu sprawności.

Należy pamiętać, że cele różnią się w zależności od jednostki. W tym samym czasie, gdy jedna osoba dąży do PR 300kg w martwym ciągu, ktoś inny chce wejść bez zadyszki na 4te piętro dźwigając zakupy. Najpiękniejsze jest to, że dzięki skalowaniu oboje mogą trenować razem.

CrossFit to nie tylko trening ale także społeczność. Na prawdę ciężka robota na treningach, koleżeńska rywalizacja powoduje powstanie więzi braterstwa pomiędzy członkami BOXa. Nawet się nie zorientujecie, gdy ci wszyscy ludzie, z którymi wylewacie pot na treningach staną się częścią waszego życia.

CrossFit to przede wszystkim ogromna przyjemność. Treningi dają wielką satysfakcję, pokonywanie kolejnych barier motywuje do dalszego działania. Po przewaleniu o 6.00 rano 20ton żelastwa, dzień naprawdę staje się łatwiejszy.

9 Podstawowych ruchów CrossFit

By móc uprawiać CrossFit należy opanować 9 podstawowych ruchów. Poznasz je i udoskonalisz w trakcie zajęć Rookie. Są to :

 1. AIR SQUAT [Przysiad]
 2. FRONT SQUAT [Przysiad z obciążeniem na klatce piersiowej]
 3. OVERHEAD SQUAT [Przysiad ze sztangą nad głową]
 4. SHOULDER PRESS [Wyciskanie w staniu]
 5. PUSH PRESS [Wyciskanie dynamiczne]
 6. PUSH JERK [Wycisko-podrzut]
 7. DEADLIFT [Martwy ciąg]
 8. SUMO DEADLIFT HIGH PULL [Martwy ciąg sumo]
 9. MEDICINE BALL CLEAN [Zarzut piłką lekarską]

Nie oznacza to jednak, że ograniczamy się tylko do wymienionych ruchów. 9 CF fundamentals – jak sama nazwa wskazuje stanowi niejako „fundament” na którym doskonalimy resztę umiejętności.